Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Spotkanie DKK po wakacjach w Filii Bibliotecznej Jakubowice

Pierwsze powakacyjne spotkanie DKK w Filii Jakubowice

Upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze, a przedmiotem literackich rozważań były książki „Królowa mafii” Piotra Pytlakowskiego oraz „Zaklinacz słów” Shirin Kader.

Monika Banasiak, była żona Andrzeja Banasiaka zwanego "Słowikiem" w rozmowie z Piotrem Pytlakowskim postanowiła opowiedzieć swoją historię i swoje spojrzenie na świat "mafijnych bossów". Książka jest głównie opowieścią Moniki, czasami uzupełnianą dialogiem prowadzonym z P. Pytlakowskim. Dziennikarz dopytuje Monikę o kwestie, które mogą czytelnika zainteresować. Bohaterka pochodziła z dobrego domu, wychowała się w środowisku z zasadami. Była osobą bardzo ambitną- chodziła do dobrych szkół, studiowała medycynę. Mimo tego, na czwartym roku rzuciła naukę i wyszła za mąż za jednego z najbardziej znanych gangsterów. W kolejnych rozdziałach opowiada jak poznała Andrzeja, jak zrodziła się ich miłość, jakie życie prowadzili. Okazuje się, że wejście w świat gangsterów oznaczało dla niej wielkie przygody, podróże, wspaniałe imprezy, szaleństwo. Brudne interesy, były gdzieś obok. Jako żona Słowika, cieszyła się wielkim szacunkiem i sympatią pozostałych członków mafii. Traktowano ją z poważaniem. Ale to wszystko trwało do momentu, w którym Słowik został aresztowany. Po wielu latach związała się z innym mężczyzną, czym naraziła się ludziom ze światka pruszkowskiego. Ostatecznie sama padła ofiarą zeznań innych gangsterów. W areszcie śledczym spędziła ponad 2 lata. Przeżycia z tym związane stanowią dużą część opowieści, zwłaszcza, że rozmowa P. Pytlakowskim prowadzona była dwa miesiące po wyjściu z aresztu. Polecamy, gdyż poszerza naszą w zasadzie skąpą wiedzę o przestępczym półświatku.

 Mimo iż akcja „Zaklinacza słów” rozgrywa się w Londynie, autorce udało się stworzyć atmosferę przesiąkniętą orientalnymi smakami, zapachami, kolorami. Ujmujące są opisy ludzi, domów, knajpek w etnicznych dzielnicach zamieszkiwanych przez Turków i Hindusów.
To tu trafia bohaterka książki, Polka, która przybyła do Anglii, by zbierać materiały do pracy doktorskiej. Zainteresowana sztuką bajarską spotyka się z różnymi opowiadaczami, którzy dzielą się z nią swoimi osobistymi i rodzinnymi historiami, a także zasłyszanymi legendami sprzed wieków. Te niezwykłe opowieści układają się w całość przypominającą współczesną "Księgę tysiąca i jednej nocy". To książka dla koneserów, jedne klubowiczki były nią zachwycone, inne nie przeczytały nawet do połowy. Jednak zgodnie stwierdziły, że warto po nią sięgnąć ze względu na jej niezwykłość i oryginalność.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-10-01 14:10:10przez:
Opublikowano:2018-10-01 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1200

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie