Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie, ul. Spacerowa 12

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie, ul. Spacerowa 12

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie, ul. Spacerowa 12

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie, ul. Spacerowa 12

"Chirurg" Michała Larka i "Przystań na krańcu świata" Francesci Brill na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Lasocinie

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Filii bibliotecznej w Lasocinie wznowił działalność. Po długiej przerwie, spowodowanej trwającą pandemią, nareszcie mogłyśmy spotkać się w naszym saloniku literackim. Na wtorkowym spotkaniu dzieliłyśmy się refleksjami nad książkami: Chirurg Michała Larka i Przystań na krańcu świata  autorstwa Francesci Brill.

Chirurg Michała Larka - powieść kryminalna oparta na prawdziwej historii poznańskiego mordercy i nekrofila Edmunda Kolankowskiego, jednak zupełnie inna od pierwowzoru, ale nie na tyle, by stracić na realizmie. W książce autor doskonale ukazał realia panujące w Polsce w latach osiemdziesiątych i sposoby prowadzenia milicyjnego śledztwa. Od pierwszych zdań powieści czytelnikowi towarzyszy mroczny klimat, niepokój, lęk, strach, niepewność. Narastające tempo akcji, jej nieoczekiwane zwroty oraz dosadny język dostarczają wielu emocji. Milicjanci prowadzący śledztwo nie mają łatwego zadania. Liczba podejrzanych, którzy mogliby popełnić zbrodnie, na jakie natykają się w książce stróże prawa, wręcz szokuje. Obwinieni mają sporo złych uczynków na sumieniu ale czy oni są odpowiedzialni za tak przerażające czyny? Kto poniesie konsekwencje za popełnione przestępstwa, jedna osoba czy kilka? Zakończenie książki jest zaskakujące i pokazuje, że… nic nie jest takim jak pierwotnie sądzono. Dobrze i szybko się czyta. Chirurg to dobrze napisany kryminał, znakomicie oddający atmosferę i charakter schyłku lat osiemdziesiątych w Polsce, powiedziała p. Ewa. Ale dla osób o mocnych nerwach, dodała. Nie jest to lektura dla wrażliwych czytelników, książka mroczna, niektóre sceny są bardzo brutalne, dopowiedziała p. Małgosia. Nie zainteresowała mnie ta powieść, nie wciągnęła, odłożyłam po przeczytaniu kilku stron, stwierdziła p. Gabrysia.

Przystań na krańcu świata  autorstwa Francesci Brill inspirowana jest losami dziennikarki Emily Hahn, żyjącej w okupowanym Hongkongu w czasach drugiej wojny światowej. Głównym wątkiem książki jest romans inteligentnej i niezależnej amerykańskiej dziennikarki i żonatego brytyjskiego majora. Nie straszne są im konwenanse, plotki i wojna, która z dnia na dzień zatacza coraz szersze kręgi. Jak daleko posuną się kochankowie by zapewnić sobie bezpieczeństwo? Czy ich związek przetrwa wojenną zawieruchę? Wątek romansowy nie przesłania jednak okrucieństw wojny, jakie ukazane są na kartach powieści. Autorka wiernie odtworzyła brutalność japońskich żołnierzy w okupowanym Hongkongu, wszechobecną przemoc, gwałty, dramat jednostki i tragedię narodu. Czyta się lekko, akcja wciąga, dobry druk, powiedziała p. Dorota.

Na spotkaniu klubowiczki podzieliły się wrażeniami z innych, przeczytanych przez siebie lektur. Zebranym najbardziej do gustu przypadła książka Związek Żydowskich Policjantów autorstwa Michaela Chabona, polecona przez panią Ewę. Jest to wciągający kryminał, którego akcja rozgrywa się w żydowskiej kolonii na dalekiej i zaśnieżonej Alasce. Zapraszamy do sięgnięcia po lekturę!

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-06-01 08:00:57przez:
Opublikowano:2021-06-01 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:163

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.