Mów do niej i Inna od siebie na spotkaniu DKK w Lasocinie 27.02.2018r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 marca 2018

Mów do niejMów do niej to prawdziwa historia miłości meksykańskiej pisarki Aury Estrady i pisarza Francisco Goldmana.  Aura była młodą, piękną i utalentowaną pisarką, on zaś dużo starszym od niej wybitnym pisarzem. Poznali się kiedy mężczyzna  był już po czterdziestce, z pewnym bagażem przeżyć, ona natomiast  dwudziestokilkuletnią,  pełną życia dziewczyną. Ze strony Francisco Goldmana była to miłość od pierwszego wejrzenia.  Ich uczucie wybuchło w Nowym Yorku, potem był ślub w romantycznej  meksykańskiej hacjendzie a  kresem ich wspólnej, krótkiej egzystencji śmierć Aury w wieku 30 lat. Po tragicznym wypadku żony Goldman obwinia się o jej śmierć . Aby ożywić ukochaną zbiera każdy szczegół z ich wspólnego życia i pisze powieść, w której chwila po chwili rekonstruuje swoje życie z ukochaną. W ten sposób powstaje ich Love Story. Pomimo, iż jest to historia oparta na faktach pozycja ta nie zachwyciła naszych klubowiczek, które stwierdziły, że jest ona zbyt szczegółowa, za dużo w niej opisów, a przez brak dialogów, czyta się tę opowieść  dość trudno.

Inna od siebieWięcej emocji wzbudziła nasza druga omawiana książka, czyli Inna od siebie Brygidy Helbig. Autorka opisuje w niej losy pisarki i poetki Marii Komornickiej. Stara się przedstawić czytelnikowi realia w jakich przyszło jej żyć  i przeciwności losu z jakimi musiała się zmagać. Inna od siebie podzieliła nasze czytelniczki na zwolenników i przeciwników pisarstwa Brygidy Helbig. Pani Gabrysia stwierdziła, że jest to klasyczne wodolejstwo, autorka nie pisze chronologicznie i stosuje za dużo powtórzeń. Jak dla niej powieść  była za trudna w odbiorze. Innego zdania była pani Ania, którą zachwyciły m.in. przepiękne listy Marii Komornickiej do matki. Klubowiczka stwierdziła, że postawa Marii Komornickiej była niejako jej buntem przeciwko światu, w którym mężczyznom wolno wszystko, natomiast kobieta zepchnięta jest do roli kury domowej, bez możliwości  osobistego rozwoju.  Reasumując… obie powieści okazały się  trudne w odbiorze, poruszają skomplikowane kwestie, przeznaczone  są  dla wyrobionego,  wymagającego czytelnika.

 Na następne spotkanie 20.03.2018r. wybrałyśmy trzy pozycje: All Inclusive Mirosława Wlekłego, Na grobli Eustachego Rylskiego i A między nami wspomnienia Gabrieli Gargaś.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-03-02
Data publikacji:2018-03-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:457