Zapach czekolady w Filii Jakubowice

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 stycznia 2018

18 stycznia w naszej bibliotece odbyło się pierwsze w 2018 roku spotkanie DKK. Wszak to jeszcze świąteczne klimaty toteż „Zapach czekolady” Ewalda Arenza świetnie się w ten poświąteczny czas wkomponował wzmacniając nasze doznania estetyczne i smakowe. Powieść Ewalda Arenza to prawdziwa uczta dla czytelnika, który spragniony jest pięknej opowieści, pełnej zaklętej magii smaku, baśniowych zapachów, tęsknoty i utraconej miłości.

Przez strony tej historii wciąż przewijają się aromaty gorzkiego kakao, cynamonu, pomarańczy, nugatu, cukru, wanilii i dziesiątek innych orientalnych przypraw, które niemal przenikają przez kolejne karty, rozbrzmiewając w naszej wyobraźni. To zapach silnej, niezależnej kobiety, naznaczonej osobistym tragizmem. Do niego dołącza delikatny, kwiatowy, niemal namacalnie zielony zapach wiosny, wymieszany z subtelną wonią wodnych lilii, który zwiastuje nowe, głębsze uczucie. Nie może zabraknąć tutaj także silnego pierwiastka męskiego, bo Ewald Arenz ożywił intrygujące aromaty żywicy, ciemnego drewna, tytoniu… To wszystko owiane jest nutką cudzej tajemnicy, sekretem zamkniętym głęboko w sercu, co tworzy niezapomniany, głęboki literacki smak. Czekoladowo-pralinkowa historia o miłości, stracie i tęsknocie bardzo się nam wszystkim podobała, a jej smak i zapach do tej pory pieści nasze zmysły, tak, że gorąco polecamy ją do przeczytania klubowiczkom z innych placówek.

Druga omawiana na spotkaniu książka to „Lód i woda, woda i lód” Axelsson Majgull. Napisana z rozmachem historia rodzinnych napięć, rozłamów i tragedii, które infekują kolejne pokolenia. Historia sióstr, które z wiekiem stają się sobie obce, i matek odrzucających swoje dzieci. Elsie i Inez jako małe dziewczynki są nierozłączne. Później ich drogi się rozchodzą. Elsie buntuje się przeciwko tradycyjnej roli kobiety i zostaje marynarzem. Inez rezygnuje z marzeń o studiach literaturoznawczych i całe życie podporządkowuje wychowaniu Björna, syna Elsie. Wychodzi za mąż, by miał ojca, rodzi mu siostrę. Björn wyrasta na charyzmatycznego wokalistę grupy rockowej. Nie radzi sobie ze sławą, uwielbieniem kobiet i zazdrością kolegów z zespołu. Sytuacji nie poprawia fakt, że Elsie próbuje po latach zbliżyć się do syna. Tragedia, która zrujnuje życie Inez i Elsie, naznaczy na zawsze siostrę Björna, Susanne. Axelsson pisze o samotności w relacjach z najbliższymi i o pozornie przypadkowych wydarzeniach, które nieuchronnie zmieniają nasze życie. Sięga po tematy tabu, takie jak brak miłości macierzyńskiej czy bezwzględna konkurencja między rodzeństwem. Powieść niełatwa, głęboka w treści i wielowątkowa, doskonała do dyskusji. Polecamy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-01-24
Data publikacji:2018-01-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:468