Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Spotkanie DKK 15 stycznia 2018 r.

W dniu 15 stycznia 2018 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem pod dyskusję klubowiczów zostały poddane następujące pozycje „Perełka” Patricka Modiano oraz „Motyl” Lisy Genovy.

Patrick Modiano – francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2014 roku. Debiutował w 1968 r. powieścią La Place de l’Étoile. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Najważniejszym tematem podejmowanym przez Patricka Modiano w swoich książkach jest pamięć. „Perełka” nie jest wyjątkiem, wypełniona ciągłymi reminiscencjami okresu dzieciństwa. „Dwanaście lat minęło, odkąd nie nazywano mnie już Perełką, a znajdowałam się na stacji metra Châtelet w godzinie szczytu”. To powieść pełna nieszczęśliwych historii. Wspomnienia Theresy są przede wszystkim zapisem jej niezdrowej i nieszczęśliwej relacji z matką. Była traktowana niemal jak piąte koło u wozu, czasem wręcz wyganiana z domu. Wiele czasu spędzała z obcymi osobami: przyszywanym wujem i młodocianą opiekunką. I nie wiem do końca, co uznać za gorsze: oschłość i oziębłość rodzicielki, strach, który Perełka odczuwała w stosunku do niej, czy fakt, że ostatecznie matka pozbyła się swej córki i wybrała wyjazd za granicę z innym mężczyzną. W opinii naszych klubowiczów książka jest godna polecenia i uwagi, jednak ciągłe retrospekcje pojawiające się w tekście sprawiały, że czytało się ją o wiele trudniej.

            Lisa Genova – doktor nauk medycznych specjalizująca się w neurobiologii. „Motyl” jest debiutancką powieścią amerykańskiej autorki. Pokazuje sedno człowieczeństwa, przemianę głównej bohaterki i walkę z chorobą. Alice Howland zaczyna tracić pamięć. Lekarze kładą to na karb zmęczenia i stresu. Ale mylą się. Alice jest profesorem Harvardu, uprawia Jogging i korzysta z życia, jest spełnioną kobietą. Diagnoza, Alzheimer o wczesnym początku, jest dla niej wyrokiem. Kobieta musi pogodzić się z tym, że niebawem straci swoją tożsamość. Zapomni kim jest, co kocha, a czego nienawidzi. Przestanie poznawać swoje dzieci. Wrażenia opisujące książkę przez naszych klubowiczów były różne: od zachwytu, cudowna, pouczająca, życiowa, poruszająca do opinii szokująca, przerażająca. Jednak na pytanie czy warto czytać tego typu literaturę? Wszyscy jednogłośnie uznali, że tak, bo dzięki temu można lepiej poznać otaczające nas problemy, sytuację oraz sposoby radzenia sobie z nimi przez innych. Bo w końcu nie da się uciec od realiów otaczającego nas świata.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-01-17 14:07:15przez:
Opublikowano:2018-01-17 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1473

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie