Spotkanie DKK 15 stycznia 2018 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 stycznia 2018

W dniu 15 stycznia 2018 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem pod dyskusję klubowiczów zostały poddane następujące pozycje „Perełka” Patricka Modiano oraz „Motyl” Lisy Genovy.

Patrick Modiano – francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2014 roku. Debiutował w 1968 r. powieścią La Place de l’Étoile. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Najważniejszym tematem podejmowanym przez Patricka Modiano w swoich książkach jest pamięć. „Perełka” nie jest wyjątkiem, wypełniona ciągłymi reminiscencjami okresu dzieciństwa. „Dwanaście lat minęło, odkąd nie nazywano mnie już Perełką, a znajdowałam się na stacji metra Châtelet w godzinie szczytu”. To powieść pełna nieszczęśliwych historii. Wspomnienia Theresy są przede wszystkim zapisem jej niezdrowej i nieszczęśliwej relacji z matką. Była traktowana niemal jak piąte koło u wozu, czasem wręcz wyganiana z domu. Wiele czasu spędzała z obcymi osobami: przyszywanym wujem i młodocianą opiekunką. I nie wiem do końca, co uznać za gorsze: oschłość i oziębłość rodzicielki, strach, który Perełka odczuwała w stosunku do niej, czy fakt, że ostatecznie matka pozbyła się swej córki i wybrała wyjazd za granicę z innym mężczyzną. W opinii naszych klubowiczów książka jest godna polecenia i uwagi, jednak ciągłe retrospekcje pojawiające się w tekście sprawiały, że czytało się ją o wiele trudniej.

            Lisa Genova – doktor nauk medycznych specjalizująca się w neurobiologii. „Motyl” jest debiutancką powieścią amerykańskiej autorki. Pokazuje sedno człowieczeństwa, przemianę głównej bohaterki i walkę z chorobą. Alice Howland zaczyna tracić pamięć. Lekarze kładą to na karb zmęczenia i stresu. Ale mylą się. Alice jest profesorem Harvardu, uprawia Jogging i korzysta z życia, jest spełnioną kobietą. Diagnoza, Alzheimer o wczesnym początku, jest dla niej wyrokiem. Kobieta musi pogodzić się z tym, że niebawem straci swoją tożsamość. Zapomni kim jest, co kocha, a czego nienawidzi. Przestanie poznawać swoje dzieci. Wrażenia opisujące książkę przez naszych klubowiczów były różne: od zachwytu, cudowna, pouczająca, życiowa, poruszająca do opinii szokująca, przerażająca. Jednak na pytanie czy warto czytać tego typu literaturę? Wszyscy jednogłośnie uznali, że tak, bo dzięki temu można lepiej poznać otaczające nas problemy, sytuację oraz sposoby radzenia sobie z nimi przez innych. Bo w końcu nie da się uciec od realiów otaczającego nas świata.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-01-17
Data publikacji:2018-01-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:463