Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

Wakacyjne spotkanie DKK w Jakubowicach

Filia Biblioteczna w Jakubowicach rozpoczęła okres wakacyjny od spotkania z miłośniczkami książek należącymi do DKK, które odbyło się 23 czerwca. Przedmiotem dyskusji były dwie pozycje: „Skóra” Toni Morrison oraz „Nic oprócz strachu” Magdaleny Knedler.

„Skóra” to „odważna, skłaniająca do refleksji powieść amerykańskiej noblistki Toni Morrison. Została umieszczona na prestiżowej liście Notable Books „New York Timesa” i w wielu rankingach najlepszych Książek Roku. Daje świadectwo krzywdy, jaką dorośli wyrządzają dzieciom, i obraz tego, jak ta krzywda powraca echem w następnych pokoleniach. Jedną z bohaterek jest Sweetness, matka, która chce pokochać swoje dziecko o odmiennym kolorze skóry, ale okazywanie uczyć i całkowita akceptacja przychodzą jej z trudem. Kolejną bohaterką jest Bride, córka Sweetness, która wyrosła na piękną kobietę o skórze czarnej jak heban. Choć dokonała oszałamiającej kariery w branży kosmetycznej, nie potrafi odwzajemniać uczuć w swoich związkach. Na drodze Bride pojawia się Booker naznaczony wyzutą z uczuć przeszłością, który nie potrafi zgłębić duszy dziewczyny. Ich wzajemne relacje są skomplikowane, a czytając książkę nasuwają się pytania czy znajdą oni drogę do miłości i szczęścia.

Klubowiczki określiły powieść jako zdecydowanie zbyt krótką, ukazującą ludzi, którzy w dzieciństwie przeżyli zbyt wiele krzywd i tragedii. Zdaniem uczestniczek spotkania ciekawe jest, że autorka daje szansę wypowiedzi i przedstawienia swoich argumentów zarówno dzieciom jak i rodzicom, natomiast odpowiedź na pytanie, kto ma rację pozostawia czytelnikowi.

„Nic oprócz strachu” to epicki kryminał z rozbudowaną warstwą obyczajową autorstwa Magdaleny Knedler. Jest to pierwsza część trylogii z komisarz Anną Lindholm mieszkającą w Szwecji. Tutaj toczy się jej kariera policyjna oraz poukładane życie prywatne u boku męża Vidara. Pewnego dnia jednak harmonia znika, ustępując niebezpiecznemu splotowi zdarzeń.

Uczestniczki dyskusji podsumowały, że jest to lektura obowiązkowa dla miłośników kryminałów. Wątki obyczajowe były podczas czytania wartościami dodatnimi, zaś kryminalny okazał się dość rozbudowany. Pojawiły się również opinie, że autorka miała zbyt wiele pomysłów jak na jedną książkę.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-06-28 14:20:26przez:
Opublikowano:2017-06-28 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1621

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.