Wrześniowe spotkanie DKK w Lasocinie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 września 2016

Po wakacjach reaktywowałyśmy spotkania Dyskusyjne Klubu Książki działającego przy Filii bibliotecznej w Lasocinie. Przez lipiec i sierpień był czas, aby zapoznać się z dwoma książkami:  Bena Eltona  Dwaj bracia oraz  Kate Morton Zapomniany ogród.

Dwaj bracia to znakomita powieść o wojnie, holokauście, a przede wszystkim o rodzeniu się faszyzmu w Niemczech. Jest to historia dwóch braci Paulusa i Ottona, synów niemieckich Żydów, którzy z przerażeniem obserwują szaleństwo, które ogarnia ich kraj, w którym nagle krew i aryjskie pochodzenie stały się najważniejsze . Nienawiść do Żydów narasta z każdym dniem i stopniowo życie bohaterów zamienia się w piekło, nieustanny strach, zaszczucie i walkę o przeżycie. Książkę czyta się bardzo dobrze i trudno się od niej oderwać. Na uwagę zasługuje też fakt, że do napisania powieści zainspirowały autora losy jego żydowskiej rodziny : dziadka, ojca i dwóch stryjów.

          Zapomniany ogród  to powieść opowiadająca o trzech pokoleniach kobiet i łączącej  je tajemnicy,  o poszukiwaniu korzeni i własnej tożsamości. Rok 1913. Porzucona przez nieznajomą kobietę na statku płynącym z Londynu do Australii mała dziewczynka zostaje przygarnięta przez bezdzietnych rodziców. W dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin Nell O'Connor dowiaduje się od przybranego ojca, że jest podrzutkiem. Wiele lat później powraca do Anglii, by odkryć prawdę o swoim pochodzeniu, o matce, której nie pamięta. W 2005 roku w podobną podróż – do odległej Kornwalii, krainy intryg, miłości i zdrady – wyrusza jej wnuczka Cassandra. Dzięki zapiskom babci odsłania kolejne fragmenty mrocznej układanki, poznaje losy kobiet, które połączył pakt milczenia. Klucz do przeszłości leży w wybudowanej na szczycie klifu starej chatce, otaczającym ją sekretnym ogrodzie, wiekowym dworze należącym do arystokratycznej rodziny Mountrachet i tajemniczym labiryncie. Kryją go także pełne grozy baśnie, napisane przez zaginioną pisarkę Elizę Makepeace oraz niesamowite ilustracje słynnego portrecisty Nathaniela Walkera.

          Obydwie powieści zostały pozytywnie przyjęte przez klubowiczki i są godne przeczytania. Na kolejne spotkanie wybrałyśmy dwie pozycje:  Wolontariuszkę Marka Harnego i Dostatek Michaela Crummeya.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-09-20
Data publikacji:2016-09-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:648