Jesienne spotkanie DKK w Jakubowicach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 października 2016

„Czarny anioł – opowieść o Ewie Demarczyk” to książka, do której dotarliśmy w naszych wędrówkach po literaturze. Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze w niepozornej książce zamknęły opowieść o Ewie Demarczyk. Czy próba jest udana? Satysfakcjonująca? Czy Czarnego Anioła o „białym głosie" można namalować słowami tak, aby stał się białym, czytelnym aniołem?

Warto poświęcić trochę czasu, by odkryć fakty z życia niezwykle utalentowanej artystki. Na jej koncerty ściągały tłumy jak na Beatlesów. Miała też swoje gwiazdorskie fanaberie: czarna podłoga na scenie, dwa czarne fortepiany, nigdy nie bisowała, nie dziękowała publiczności po występie. Dlaczego? Czy Czarny Anioł zawładnął publicznością, rozkochał ją w sobie i porzucił? A może utracił swoje skrzydła i zamilkł? Co działo się w głowie artystki, która mówi: „Rośliny są bardziej oddane niż ludzie. Ja się na ludziach zawiodłam." Odpowiedzi można znaleźć w książce, która karmi sporą dawką faktów z życia Ewy Demarczyk - artystki tajemniczej, zapomnianej. Książka skłania również do refleksji nad własnym życiem, nad tym, co jest w nim ważne, czym jest dla nas pasja i jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za konsekwentne realizowanie własnego ja. Polecamy lot z Czarnym Aniołem...

Drugą omawianą na spotkaniu książką była powieść Titanii Hardie „Dom wiatru”. Akcja toczy się dwutorowo - w teraźniejszości i w odległej przeszłości. Niestety,  ciekawe okazują się jedynie fragmenty osadzone w dawnych czasach. Historia rozgrywająca się w średniowiecznej Toskanii nie jest porywająca, ale ciekawi, intryguje i trzyma w napięciu. Ma też w sobie sporą dozę tajemniczości i poetyckości. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku akcji osadzonej w XXI wieku. To banalna opowieść  jakich wiele we współczesnych powieściach obyczajowych.  Czyta się szybko i całkiem przyjemnie, ale nie jest to zachwycająca lektura. A szkoda, bo pomysł na fabułę ciekawy, gorzej z jego realizacją.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-10-13
Data publikacji:2016-10-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:693