Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Spotkanie Ożarowskich Czytelników z Jackiem Hugo-Baderem

Ostatnie w tym roku spotkanie autorskie już za nami! Tym razem 13 listopada 2018r. Biblioteka  w Ożarowie gościła reportażystę, dziennikarza i podróżnika Jacka Hugo-Badera.

Jacek Hugo-Bader jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów, zajmujących się krajami byłego Związku Radzieckiego, w którym spędził w sumie cztery lata. Na stałe współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Dziennikarz określa siebie mianem reportera trotuarowego. Jak sam twierdzi, bardzo trafnie jego pracę opisuje Mariusz Szczygieł, twierdząc, że: Ryszard Kapuściński pokazał Imperium widziane z lotu ptaka, a Jacek Hugo-Bader z perspektywy wałęsającego się psa. Autora bardziej interesują doły i niziny społeczne, swoją uwagę woli skupiać na odrzuconych aniżeli wybranych.

Hugo-Bader swoje reportaże wydał w kilku zbiorach. W 2002 r. ukazał się zbiór W rajskiej dolinie wśród zielska, który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2009 r. wydano relację z wyprawy z Moskwy do Władywostoku, zatytułowaną Biała gorączka, która została nagrodzona „Bursztynowym Motylem”, wyróżnieniem przyznawanym dla uczczenia wielkiego polskiego podróżnika Arkadego Fidlera. Bader opublikował również Dzienniki kołymskie opisujące podróż autostopem z Magadanu do Jakucka oraz Długi film o miłości. Powrót do Broad Peak opowiadającą o wyprawie po zaginionych himalaistów Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Autor portretuje wspinaczy i prowadzi rozmowy z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnice i ukazuje magię wspinaczki górskiej.

Inna od dotychczasowych okazała się Skucha wydana w kwietniu 2016 r. Reportażysta kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli tzw. Kolumbów rocznik 50. Z kolei Audyt, to powrót do spraw, wydarzeń i miejsc sprzed 20 lat. Autor spotyka się z bohaterami reportaży, które trafiły na pierwsze strony „Gazety Wyborczej” i dochodzi do wniosku, że jego teksty sprzed lat mają lepszy ciąg dalszy niż początek.

Zapytany przez naszych czytelników skąd pomysł na tego rodzaju reportaże, które opisują dalsze życie bohaterów sprzed lat, odparł: Panie z Dyskusyjnych Klubów Książki sporo mi podpowiadają, Audyt tak powstał. One gdzieś powiedziały: Panie Jacku, Pan taki zwierzak jest, no idzie Pan do człowieka, wypruwa z niego flaki, opisuje sobie to, wykorzysta i porzuca i sobie idzie. A my były byśmy ciekawe, co u tego człowieka, u tej bohaterki, u tego bohatera, u tych państwa, w tym mieście słychać po dwudziestu paru latach. Ponadto, autor zaznaczył, że Audyt i Skucha, to dwie części tryptyku. Część trzecia Refluks, ma ukazać się za jakiś czas.

Bader oprócz tego, że z pasją opowiadał o swoich książkach, przytoczył wiele ciekawych historii. Jedną z nich było udawanie bezdomnego na warszawskich ulicach. Stał się jednym z bezdomnych, aby wejść w środowisko tych ludzi. Możemy z tego wywnioskować, że jest on reporterem, który lubi, a wręcz musi doświadczyć tego, o czym pisze na własnej skórze.

O tym jak fascynujące i popularne są książki Jacka Hugo-Badera okazało się po spotkaniu, gdy grupa miłośników jego literatury ustawiła się w kolejce oczekując na autograf reportera.

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a sfinansowane zostało przez Instytut Książki. Współorganizatorem spotkania z autorem w Ożarowie była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-11-19 07:22:13przez:
Opublikowano:2018-11-19 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1342

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie