Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Globalnie w Bibliotekach po raz drugi

Nasza biblioteka po raz kolejny zakwalifikowała się do programu Globalnie w bibliotekach. W związku z tym wydarzeniem zaprosiliśmy klasy 8 z ożarowskich szkół do udziału w zorganizowanych przez nas warsztatach 25 i 30 października 2018 r.

Druga edycja programu, realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, porusza problem głodu i ubóstwa na świecie. Chcąc zwrócić uwagę na oba te problemy, ich przyczyny oraz chcąc wzmocnić narodową solidarność w walce z nimi zaprosiliśmy młodzież szkolną do udziału w grze pt. Królestwo Ubó.

Zajęcia rozpoczęły się wprowadzeniem do gry, którego dokonał król Ubó – jeden z bibliotekarzy. Młodzież podzielona na grupy musiała zmierzyć się z sześcioma zadaniami dotyczącymi ubóstwa w kontekście globalnym, za które otrzymywała punkty.

Uczniowie wykonując zadania dowiedzieli się, że bez powszechnego dostępu do edukacji nie ma szans na zmniejszenie światowego poziomu ubóstwa i na wyrównanie szans życiowych. Podczas budowy mostu zauważyli, jak ważna jest współpraca na rzecz rozwoju nie tylko politycznego, ale też społecznego, gospodarczego czy kulturalnego pomiędzy ludźmi i państwami. Jedno z zadań uzmysłowiło uczniom jak działa siatka na komary, tzw. moskitiera, która chroni przed rozpowszechnianiem się np. malarii jednej z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie.

Udział w grze dał odczuć grupie jak ważne są godne warunki życia. Celem każdej z grup była próba zmieszczenia się na rozłożonym papierze pakowym, jego połowie i ćwiartce. Miało to uzmysłowić uczniom jak biedna ludność funkcjonuje w zatłoczonych dzielnicach mieszkaniowych o bardzo niskich standardach życia tzw. slumsach. Kolejnym wyzwaniem do pokonania było przejście przez jednego śmiałka z grupy przez pole minowe. Młodzież dowiedziała się, że miny przeciwpiechotne to problem globalny, który w znacznym stopniu wpływa na życie społeczne w takim „zaminowanym” państwie. W ostatnim zadaniu uczniowie znajdowali i zapisywali zdania związane z biedą i głodem. Zadanie było tym trudniejsze, że aby zapisać zdania trzeba je było znaleźć i zapamiętać, dlatego konkurencja nazywała się „Czego się nie ma w głowie, ma się w nogach”.

Po policzeniu punktów zdobytych przez grupy, wyłoniliśmy zwycięzców, którzy zostali nową Radą Królestwa Ubó. Na zakończenie Rada odczytała orędzie do swoich obywateli.

Uczniowie zadowoleni z takiej formy zajęć z chęcią dzielili się swoimi opiniami na temat „stwa”, które zaatakowało królestwo „Ubó”. Na zakończenie nowa Rada królestwa wraz ze swoimi obywatelami zapozowała do wspólnego zdjęcia.z

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-11-05 11:35:17przez:
Opublikowano:2018-11-05 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1200

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie