Tydzień Bibliotek – XV edycja: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 maja 2018

W dniach 8-15 maja 2018 odbyła się  XV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2018 brzmi  (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Zaproponował je Okręg SBP w Opolu. W dosłownym znaczeniu słowa dowolność oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki.

(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Hasło nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - gdyż czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

 Książka dawniej, książka dzisiaj

        Tydzień Bibliotek to świetna okazja by czytelnicy, zwłaszcza ci najmłodsi i najciekawsi, mogli poznać bibliotekę od zaplecza. 8 i 10  maja 2018 r. Filia biblioteczna w Lasocinie zorganizowała dwa spotkania  z dzieci z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie.

W ramach zajęć uczniowie poznali historię pisma, dowiedzieli się jak powstała książka, kto to był Jan Gutenberg, jaki wkład mieli mnisi w powstawaniu ksiąg, obejrzeli biblioteczne skarby, jak również zachwycili się wieloma formami książek współczesnych, które oszałamiają swym niecodziennym wyglądem i pomysłowością wykonania.

Dzieci miały okazję tego dnia zobaczyć książki: najciekawsze, najgrubsze, najcięższe, najcieńsze,  najnowsze, najstarsze, największe, najmniejsze i najdroższe. Jednym słowem wszystko tego dnia w naszej bibliotece było naj…, najfajniejsze:-)

Pod koniec zajęć uczniowie wykonali zakładki, które mają przypominać tą miłą wizytę w bibliotece.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-05-18
Data publikacji:2018-05-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:195