Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

„Eliza” i „Dziewczyna z pociągu” na spotkaniu DKK

W wiosennej scenerii przebiegło piątkowe (20 kwietnia) spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Jakubowice. Przedmiotem dyskusji były "Niepokorne" t. 1 "Eliza" Agnieszki Wojdowicz oraz znakomity thriller Pauli Hawkins "Dziewczyna z pociągu". Książki o zupełnie odmiennej tematyce i poruszające bardzo różne problemy, o akcji umiejscowionej w innych przedziałach czasowych, ale obie godne przeczytania i polecenia. „Niepokorne” to trylogia opowiadająca o wyjątkowych kobietach, których zawiłe losy splatają się w scenerii młodopolskiego Krakowa. Eliza, Klara i Judyta spełniają swoje marzenia kosztem trudnych kompromisów, płacąc wysoką cenę za szczęście.

Eliza Pohorecka miała wyższe uprawnienia nauczycielskie, prowadziła z mamą pensjonat w Kongresówce, praktykowała w aptece, ostatecznie zdecydowała się na studia. Została hospitantką Studium Farmaceutycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, co było bardzo dużym osiągnięciem, większym niż było dane osiągnąć jej koleżankom z gimnazjum. W Galicji walczyła o zgodę wykładowców na udział w zajęciach, bo nie każdy chciał widzieć na nich kobietę. Tylko dzięki profesorowi higieny na Uniwersytecie Jagiellońskim, bakteriologu, zwolenniku praw kobiet, Odo Bujwidowi udało jej się dostać na zajęcia u konserwatywnego profesora Kopczyńskiego. Prostolinijna i silna Eliza uwikłana w sprawę kryminalną doświadczyła kradzieży, włamania, a nawet porwania, nie tracąc przy tym zimnej krwi. Gdyby jej losy potoczyły się inaczej, nie miałaby szansy na spotkanie miłości swojego życia. Siła charakteru, niezależność, wolność od zobowiązań, zaradność i samodzielność, to bez wątpienia cechy charakteru, które pomogą jej walczyć o to uczucie w kolejnych tomach trylogii. Nasze klubowiczki urzekła historia Elizy i z wielką przyjemnością sięgnęły po kolejne tomy trylogii.           

     „Dziewczyna z pociągu” to literacki debiut. Zdaniem naszych klubowiczek książka nadmiernie rozreklamowana, dobra ale daleko jej do znakomitości.  Poznajemy główną bohaterkę, która podróżuje pociągiem – Rachel. Obserwuje ona zza szyby  swojego przedziału domy i ludzi w dzielnicy, w której kiedyś mieszkała. Uzależniona od alkoholu Rachel powraca do miejsca, w którym wiodła szczęśliwe życie z byłym mężem. Gdzieś wśród rzędu pięknych domów i idealnie wypielęgnowanych trawników skrywa się morderca zaginionej kobiety. Zwodzeni przez autorkę, nie możemy odkryć jego  tożsamości do samego końca. Od połowy powieść staje się nieco nudna i czytelnikowi trudno jest dobrnąć do końca. „Dziewczyna z pociągu” to powieść o mrocznych tajemnicach ludzkiej natury i niebezpieczeństwach kryjących się za pozorami normalnego życia. Mimo mankamentów, które dostrzegły nasze czytelniczki historia jest dość ciekawa i czyta się ją ogólnie nieźle.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-04-23 07:53:25przez:
Opublikowano:2018-04-23 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1486

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie