Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Przedświąteczne spotkanie DKK w Filii Jakubowice

Odbyło się 14 grudnia i było to ostatnie spotkanie naszego klubu w tym roku. Przebiegło w odświętnej atmosferze, przy pięknie udekorowanym stole i pysznym tradycyjnym makowcu. Rozpoczęło się od wspólnego ubierania bibliotecznej choinki w ozdoby własnoręcznie wykonane przez nasze klubowiczki.

Przy tak ustrojonym drzewku toczyła się dyskusja o książkach trudnych i wstrząsających „Nie zgadzam się” P. Pettersona i „Zasrane życie mojego ojca, zasrane życie mojej matki i moja  zasrana młodość”.  Historia, którą opowiada Andreas Altmann, traktuje o brutalnej przemocy i niekończącym się strachu. Altmann wspomina z bezwzględną szczerością: swojego ojca, który wraca z wojny jako psychiczny wrak i bije swojego syna do nieprzytomności, swoją matkę, która jest zbyt słaba, by chronić syna, dziecko, które walczy o przetrwanie, księży i nauczycieli, którzy zamiast wspierać swoich małoletnich podopiecznych molestują ich i wykorzystują. Dopiero w wieku młodzieńczym udaje się Altmannowi uciec. Straszliwe doświadczenia nie są jednak w stanie go złamać. Są raczej kluczem do życia poza statusem ofiary. Odważna, nietuzinkowa, wstrząsająca autobiografia niemieckiego reportera i pisarza Andreasa Altmanna, dziś 66-letniego mężczyzny. Wiele jest książek opisujących autentyczne okrucieństwo rodziców wobec dzieci, ich sadyzm, bestialstwo, całkowity brak miłości. Ale ta książka przerasta w swych opisach wszystkie inne. „Nie zgadzam się” to utwór charakterystyczny dla skandynawskiej literatury – zimny i mroczy. Traktuje o przyjaźni i samotności, o bliskości i o tym jak łatwo ją utracić często bez możliwości powrotu. O tym jak przypadek, chwila potrafi zadecydować o całym życiu, jak łatwo coś, co wydaje się nierozerwalne nagle pęka tak, że o posklejaniu nie można nawet pomarzyć.
Bohaterami są dwaj chłopcy, potem mężczyźni, połączeni więzami przyjaźni w trudnym dzieciństwie, kiedy to wydawało się, że nic nie może tą przyjaźnią wstrząsnąć, a jednak…..
Doskonale skonstruowana fabuła sprawia, że mimo ciężkiej, gęstej atmosfery i raczej nie napawającej optymizmem treści, nie sposób nie przeczytać powieści od deski do deski. Zachęcamy wszystkie klubowiczki do przeczytania i jednej i drugiej książki.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-12-18 08:13:39przez:
Opublikowano:2017-12-18 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1462

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie