Słowa mają moc, czytaj zakazane książki!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 października 2017

Od 24 do 30 września nasza biblioteka w Ożarowie obchodziła Tydzień Zakazanych Książek. To międzynarodowe wydarzenie zapoczątkowane w USA przypomina o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury oraz zachęca do czytania i interesowania się historią literatury. W Polsce obchodzimy już 7 edycję Tygodnia Zakazanych Książek. W tym roku hasłem przewodnim jest Nasze prawo do czytania.

Akcja zwraca szczególną uwagę na publikacje, które znalazły się na tzw. indeksie ksiąg zakazanych. Były to pozycje politycznie „niewygodne” lub „niepoprawne” pod względem językowego kształtu.

Włączając się do akcji nasza biblioteka zorganizowała wystawę książek zakazanych, którym przypięto łatkę cenzury. Zostały one opatrzone opisem gdzie i z jakiego powodu zakazano ich czytania. Aby zwrócić uwagę młodzieży na problem cenzury i zachęcić do zgłębiania historii literatury zaprosiliśmy uczniów z miejscowych szkół  do obejrzenia wystawy i wysłuchania wielu ciekawych informacji o tym wydarzeniu. Podczas dyskusji uczestnicy zastanawiali się czym jest wolność słowa, dowiedzieli się czym była cenzura w PRL oraz jak, mimo zagwarantowanej wolności słowa, przejawia się ona współcześnie. Poznali kilka tytułów książek wpisanych na ten indeks (w tym również autorstwa Polaków). Młodzież z zaciekawieniem obejrzała wystawę, na której znalazło się wiele tytułów światowej klasyki, także noblistów. Z chęcią pozowała do zdjęcia z hasłem tegorocznej akcji.

Zapraszamy zainteresowanych do zwiedzenia naszej wystawy, która będzie czynna do 7 października.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-10-04
Data publikacji:2017-10-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:435