Dyskusja o „Dwóch braciach”...

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 marca 2016

Zdominowała pierwsze w 2016 roku spotkanie DKK w Filii Jakubowice. Bardzo ciekawa i świetnie skonstruowana powieść wojenno- obyczajowa z elementami sensacji i biograficznymi wątkami z historii rodziny autora bardzo podobała się naszym klubowiczkom. Stwierdziły, iż przeczytały ją jednym tchem mimo iż liczy przeszło 500 stron.                                                                                      

Realistycznie ukazane zostały tu warunki życia w Niemczech - w okresie rodzenia się i narastania faszyzmu oraz w czasie drugiej wojny światowej, gdy antysemityzm osiąga kulminacyjny poziom. Bohaterowie padający ofiarami przemocy początkowo mają nadzieję, że to tylko chwilowe "niedogodności", że sytuacja się poprawi, gdyż w cywilizowanym kraju europejskim terror nie może trwać długo. Czytelnik znający historię ma jednak świadomość, że będzie inaczej, co wzbudza duże emocje. "Dwaj bracia" to powieść o destrukcyjnej sile wojny, wobec której człowiek jest całkowicie bezbronny. To także piękna historia przyjaźni, miłości, poświęcenia i braterstwa, młodzieńczego buntu, odwagi oraz walki o godność.
Interesujące są postawy bohaterów wobec zła. Ich działania i motywy poznajemy stopniowo, odkrywając powoli tajemnice z przeszłości. Na ostateczne rozwiązanie intrygującej zagadki trzeba jednak poczekać niemal do końca powieści - poznajemy wówczas długo ukrywaną prawdę, zaskakującą i ukazującą niektóre postacie w nowym świetle.

Całość czyta się jednym tchem. Trudno było oderwać się od tej lektury. Serdecznie polecamy wszystkim do przeczytania.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-03-07
Data publikacji:2016-03-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:740